Kościół Parafialny

IX Przegląd Pieśni Religijnej ku czci Świętego Jana Pawła II w Olszanach

Opublikowane przez: Kategoria: Kościół Parafialny niedziela, 28 maj 2017 09:32

W niedzielę 21.05.2017 roku odbył się w kościele parafialnym w Olszanach p.w. Świętej Trójcy kolejny – IX już Przegląd Pieśni Religijnych ku czci św. Jana Pawła II organizowany przez zespół Olszaniacy...

W przeglądzie udział wzięły następujące zespoły: grupa niepełnosprawnych z Mokrzeszowa , „Kondziołeczka” -Lutomia „Stolczanie”-Stolec k/Kamieńca Ząbkowicki ego, „Cicha Woda”- Udanin, „Żarki”- Żarki Średniek/Zgorzelca, „Goczałkowianie” – Goczałków, „ Leszczynki”- Gmina Dobroszyce , „Jugowianki” z Jugowej i „Woliborzanki” z Woliborza z okolic Nowej Rudy. Po raz pierwszy w Olszanach wystąpiły „Leszczynki” oraz zespół „Marzenie” z Żelazna k/ Kłodzka. Gospodarze – „Olszaniacy” oczywiście też.
         Zespoły zaprezentowały różne pieśni, stare zakorzenione w polskiej tradycji chrześcijańskiej jak np.” Chwalcie łąki umajone” i nowsze,  w tym do i o Janie Pawle II . „Olszaniacy” zaśpiewali w różnych rytmach „Alleluje” czy refleksyjną „Ku niebu”. Wzruszająco piękne brzmienie zespołów to również zasługa muzyków. Minimalistyczny skład, klarnet plus bęben („Żarki”) szczególnie podkreślał religijny charakter śpiewu. Do udziału w Przeglądzie zaproszono również gości specjalnych – Marcina Malinowskiego oraz znany i lubiany w Olszanach duet Aneta Sypko – Józef Kuźma. Marcin Malinowski to organista w parafii Piotra i Pawła w Świebodzicach , laureat wielu konkursów śpiewaczych, śpiewał podczas wizyty króla Szwecji Karola XVI w kościele Pokoju w Świdnicy w 2011 roku. „ Panie mój rozpraszasz mrok” pana Marcina czy „ Miłość cierpliwa jest” pani Anety i pana Józefa zachwyciły słuchaczy zgromadzonych w kościele.
       Na koniec wszystkie zespoły folklorystyczne razem z publicznością zaśpiewały donośnie „Barkę”- ulubioną  pieśń Jana Pawła II. Trwająca prawie 4 godziny niezwykła rozśpiewana majówka dobiegła końca. Zespoły ręsztę dnia spędziły w świetlicy wiejskiej na wspólnej radosnej biesiadzie a „Olszaniacy” serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu całego przedsięwzięcia. Sołtys : „Cieszy mnie, że to wspaniałe religijno-kulturalno-folklorystyczne wydarzenie artystyczne odbywa się w Olszanach, że jest kontynuowane przez nasz zespół „Olszanaicy. Cieszy mnie również to, że zespoły ludowe z różnych stron Dolnego Śląska  z taką chęcią do nas przyjeżdżają . Każdego roku oczekujemy ich z radością”. Wszystkich zapraszamy za rok na X jubileuszowy koncert.

Stanisława Górska

Aktualności