Zespół folklorystyczny „Olszaniacy”

Zespół folklorystyczny „Olszaniacy” powstał w lipcu 1995 r. we wsi Olszany. Założycielami zespołu były członkinie Koła Gospodyń Wiejskich.

W swoim repertuarze zespół prezentuje piosenki różnych regionów Polski oraz pieśni religijne. Zespół bierze udział w wielu imprezach okolicznościowych na terenie całego kraju. Do niektórych osiągnięć należą: I miejsce w Wołowie w 1997r., wyróżnienie na festiwalu folkloru w Świnoujściu 1997 r., wyróżnienie na festiwalu folkloru w Wolinie w 1998 r., wyróżnienie na festiwalu folkloru w Kamieniu Pomorskim w 1997 r., II miejsce w notowaniach listy przebojów ludowych Polskiego Radia Wrocław wiosna 2006.

Zespół cyklicznie bierze udział w przeglądzie pieśni religijnych Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu oraz w obchodach Święta Plonów na terenie województwa dolnośląskiego.

Od początków swojego istnienia zespół zmieniał skład, liczbę członków i główny profil działalności artystycznej, od śpiewaczej stając się Zespołem Pieśni i Tańca Ludowego by znów powrócić wyłącznie do prezentacji pieśni ludowych.