Rolnictwo

Rozwój rolnictwa w Olszanach uwarunkowany jest poprzez odpowiedni klimat jak również dobre gleby. Charakterystyczna na tych obszarach jest uprawa pszenicy oraz jęczmienia dobro jakościowych gleb i sprzyjającego klimatu. Olszany słyną od dawna z produkcji tych najszlachetniejszych zbóż, a jęczmień służył m.in. do warzenia znakomitego białego piwa, które od XVI w. skutecznie konkurowało na śląskim rynku z wyrobami browarników świdnickich, a nawet wrocławskich. O stabilności gleb olszańskich świadczy dominująca do dzisiaj pozycja zbóż w ogólnej strukturze zasiewów. W Olszanach najwięcej jest gruntów ornych, które stanowią 86% całej struktury gruntów.

Olszany to wieś znana z rolnictwa

Jej mieszkańcy wkładają wiele serca do swojej pracy, co z Bożym Błogosławieństwem przynosi im obfite plony. Rodzaj wykonywanej pracy jednoczy wieś, co widać przy niejednokrotnych wspólnych inicjatywach. Rolnicy z Olszan są znani nie tylko w gminie, czy też w powiecie, ale też przez czynny udział w licznych konkursach i zdobywanie najwyższych nagród są znani na terenie województwa, a także całego kraju.

Olszany to wieś, która dzielnie daje sobie radę z przemianami jakie następują w rolnictwie i życiu codziennym. Przejeżdżając przez tą piękną miejscowość ujrzymy wysoko zmodernizowane gospodarstwa dysponujące sprzętem nie odbiegającym od naszych zachodnich sąsiadów. Świadczy to o profesjonaliźmie i zaangażowaniu rolników z Olszan w swoją pracę.

W Olszanach miłość do Matki Ziemi jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, przez co można tu spotkać wielu młodych i ambitnych ludzi zajmujących się pracą na roli. Podnoszą oni swoje kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, by móc sprostać wymogom, jakie stawia przed nimi wciąż modyfikowana polityka rolna. Podsumowując w Olszanach rolnictwo było, jest i będzie.