Aktualności Wsi

Olszany mają 780 lat!!

Opublikowane przez: Kategoria: Aktualności Wsi Olszany niedziela, 17 listopad 2019 19:50

9 listopada 2019 odbyły się w Olszanach uroczystości kończące obchody 780-lecia  istnienia naszej wioski rozpoczęte podczas Dożynek Wiejskich...

Olszany to przecież wieś z rolnictwa słynąca. Jak każe tradycja, na początek w Kościele parafialnym pw Trójcy Świętej została odprawiona uroczysta  Msza Św.w intencji wszystkich mieszkańców Olszan żyjących i zmarłych oraz tych, którzy stąd wyjechali. Dziękujemy prałatowi księdzu Markowi Babuśka i proboszczowi księdzu  Marianowi Kujawskiemu za sprawowanie Mszy Świętej. Na skwerze w centum wsi  postawiono tablicę pamiątkową ufundowaną, wykonaną i zamontowaną przez pana Mariusza Lachowicza-właściciela firmy "LACH-MEX", inskrypcja-pan Andrzej Jakubina, beton-pan Zbigniew Słowik, fundamenty-rada sołecka. Wszystkim w/w mieszkańcy składają serdeczne podziękowania. Tablica o treści: Pamiątka Jubileuszu 780-lecia wsi Olszany.1239-2019.Przodkom i dla Potomnych. Mieszkańcy .Listopad 2019.Po okolicznościowych przemówieniach Burmistrza Z.Suchyty i sołtysa tablica została poświęcona i odsłonięta. W świetlicy wiejskiej odbyła się druga część uroczystości. Na początek wiązanka tańców  w wykonaniu gości specjalnych zespołu "Kostrzanie". Tańce z rodzinnych stron wielu mieszkańców. Dzieci z naszej szkoły zaprezentowały program patriotyczno-historyczny przygotowanych pod kierunkiem nauczycielek-pani Magdy i pani Klaudii. Wierszowana współczesna charakterystyka wsi rozbawiła i wzruszyła  słuchaczy. Prezentacja audio-video pana Krzysztofa Kaszuba-strzegomskiego historyka na temat olszańskich zabytków była bardzo ciekawa i pouczająca. Na  zakończenie drugiej części wysłuchaliśmy  znanych pieśni patriotycznych i ludowych w wykonaniu zespołu 'Olszaniacy". Trzecia część to biesiada przy palących  się pochodniach i ognisku na placu przed świetlicą wiejską. Wystrzały na vivat z zabytkowej armaty dały sygnał do  zabawy. Żurek KGW, kiełbaski  z ogniska albo z grilla, bigos ,pajda ze smalcem i ogórkiem oraz grzane wino od sołtysa i rady sołeckiej znakomicie poprawiało humor. Dużą atrakcję kulinarną stanowiły domowej roboty masło i sery z 'Mlecznego Kącika' Anny i Łukasza  oraz starodawne placki pieczone na blasze pani Natalii a także ciasta pani Teresy. Dziękuję wszystkim Olszaniakom za obecność na 780-tych urodzinach naszej wioski. Dziękuję Gościom-Burmistrzowi Z.Suchycie, z-cy Burmistrza W.Witkowskiemu, Przew.Rady Miejskiej-T.Marczakowi, pani Urszuli Olszewskiej-Prezesowi Miejsko-Gminnego Zarządu OSP, panu Józefowi Jabłońskiemu-Komendantowi Gminnemu OSP,radnym Rady Miiejskiej A.Szczepanikowi,R.Asyngerowi,D.Kwaśnickiej,B.Skóra,C.Włodarczykowi,P.Rudnickiemu,P.Durlikowi,przedstawicielce Majątku Ziemskiego S.A. Nowy Jaworów,E.Stodolakowi-Prezesowi; Pancernych "Strzegom" za przybycie na te obchody.

Serdecznie dziękuję RADZIE SOŁECKIEJ(GŁÓWNY ORGANIZATOR RAZEM ZE SOŁTYSEM), KSIĘDZU PROBOSZCZOWI, OSP OLSZANY, KGW OLSZANIANKI, SZKOLE PODSTAWOWEJ, ZESPOŁOWI OLSZANIACY, LKS HURAGAN I STOWARZYSZENIU ROZWOJU WSI OLSZANY ZA WSÓŁPRACĘ PRZY  ORGANIZACJI 780-TYCH URODZIN NASZEJ WIOSKI.

SOŁTYS STANISŁAWA GÓRSKA

Aktualności